Rising stars

מאת: ג'י. מייקל סטרזינסקי

ציירים: קאו צ'ה, קרסטיאן זניאר וברנט אנדרסון.

ביקורת: זיו קיטרו

 

מוכר לקהל הרחב בתור היוצר של סדרת המדע הבדיוני המצליחה "בבילון 5", מייקל סטרזינסקי פורץ אל במת הקומיקסים ומכה גם בה מכה ניצחת, הופך לסיפור הצלחה בן לילה.

 

"כוכבים עולים" הוא סיפורם של 113 ילדים שרצה הגורל והם התהוו בדיוק בזמן בו מטאור משונה נחת על האדמה קרוב לעיירה קטנה בארה"ב השקטה.

בעולם רגיל לחלוטין, ללא גיבורי על. עולם פשוט לחלוטין הזקוק לגיבורי על, 113 ילדים זכו באפשרות להגשים חלום. 113 ילדים שחוננו בכוחות כמותם לא נראה ועליהם לא נשמע לאורך ההיסטוריה. 113 ילדים שגורלם נחרץ ביום ההוא ועתידם נצפה מראש.

שישים שנה אחרי האירוע הם ימותו כולם.

כולם פרט לאחד.

 

לא, לא גיליתי את סוף הסיפור. הסוף הוא למעשה ההתחלה. הקומיקס הוא סיפורם של הילדים הללו לאורך השנים. זהו הסיפור על המאורעות אשר הביאו להיווצרותם ולמלחמה הגדולה, זהו סיפור על עולם שהיה זקוק לגיבורי על וכאשר אלו הגיעו הדברים לא נראו כפי שהיו צריכים להיות, כפי שהיו בחלומותיהם של בני האדם. זהו סיפור מופלא המרשה לעצמו לגעת בחלק האנושי ביותר בנו. עלילה הנעזרת ביכולות של אותם ייחודי סגולה על מנת להדגיש את הסיפור האנושי ולא להדיחו מהבמה.

 

הסיפור עצמו מתחיל ברצח.

אחד מהמחוננים נרצח, גבר שמן שעבד בעבודה לא חשובה וחזר לבית ריק על מנת להמשיך ולחיות בו חיים לא חשובים. אך אותו אדם לא חשוב היה אחד מבין המחוננים, אחד בעל יכולת שנראית מופלאה מצד אחד אך מביאה עמה קללה נוראית מצד שני. פיטר דוסון זכה בכוח החסינות המוחלטת. הוא לא חש כאב, כדורים לא יכולים להזיק לו, סכינים נהרסים כאשר הם באים במגע עימו. אש לא יכולה לשרוף אותו, קור לא משתק את עצביו. הוא עובר את חייו כאשר אין דבר שיכל להזיק לו, לא משנה מה עוצמתו. באותו הזמן הוא חי ללא יכולת לחוש במגע, בחום אנושי.

 

פיטר לא מסוגל לחוש את העדינות והחום הנובעים ממגע שפתיים של אישה. לא מרגיש כאשר מחבקים אותו או מלטפים את ראשו. שכבת הפרדה מושלמת קיימת בינו לבין העולם. הוא לא יכל להיפגע מדבר והוא לא יכול, לעולם, לדעת קירבה אנושית פיזית.

הדבר היחיד שפיטר חש בו הוא טעם.

פיטר אוכל ואוכל וממשיך לאכול, בלוטות הטעם שלו הן היחידות שאינן מושפעות מההגנה הזו.

פיטר שוקע בתוך עולם של רעבתנות, מכפר על הקור בליבו ע"י חום בכיבתו.

 

כאשר פיטר נמצא מת הדבר מפליא את כל אלו שהכירו אותו. ברור לחלוטין שהרוצח ידע מה הוא עושה, ידע מה עליו לעשות בשביל להצליח ולחסל את הר האדם החסין לחלוטין הזה.

מי שעשה זאת ידע מתי לפעול ובאיזו צורה.

זה לא רוצח רגיל. מדובר במישהו שיש לו גישה לתיקים סודיים ביותר שנכתבו כמחקר על אותם ילדים מחוננים.

כעת, מחונן אחר יוצא לחפש את הרוצח.

 

הקומיקס Rising stars מסופר בשלושה חלקים. החלק הראשון הוא הפתיחה, המקום לספר על הילדים המופלאים הללו ועל ילדותם. זהו גם סיפור תעלומת הרצח המאיימת על כל המחוננים. החלק השני הוא סיפור המלחמה בין המחוננים לבין עצמם ובין המחוננים והעולם שסביבם, עולם שלא מבין אותם, לא כפי שהוא צריך להבין.

החלק השלישי הוא סיפורם של השורדים המתמודדים עם הזוועות שנותרו לאחר המלחמה.

 

אנחנו יודעים שכל המחוננים מתים למעט אחד מאחר וכבר בפתיחה אנחנו נתקלים בשורד אשר לוקח על עצמו לחלוק עמנו את ההיסטוריה כפי שהייתה. היסטוריה מבחינתו.

"Poet" (משורר) הוא האחרון לגזע האדירים. הוא גם השקט והשונה מכולם. נולד האחרון מבין כל 113 הילדים, ממש בסוף "הזוהר" שהעניק לילדים הללו את ייחודם, "משורר" הוא הזר בין הזרים. האחד עליו איש לא סומך.

היחיד שיכול לבצע את המשימה שמוטלת עליו.

 

מהרבה בחינות הקומיקס הזה לא מספר משהו חדש. נראה כאילו הכל כבר נעשה. המון קריצות ל"כפר הארורים" "איש הנצח" וסרטים וסיפורים אחרים קיימים בסיפור הזה.

יחד עם זאת זהו אחד הסיפורים המרעננים והמוצלחים של העת האחרונה.

סטרזינסקי הצליח לעשות זאת גם כאן.

לא רק שהקומיקס הפך לסיפור הצלחה בין לילה, בזכות הקומיקס הזה זכה סטרזינסקי בקו קומיקסים משלו. בקו הזה ניתן למצוא סיפורים מעולים אחרים, חלקם מתמשכים וחלקם יוצאים בפורמט חד פעמי. כל אחד מהם פנינה.

 

במשפט אחד?

הבן אדם יודע לספר סיפור.

הוא יודע לבנות דמויות ויותר מכל דבר אחר, הוא יודע ליצור מלחמות ולספר את סיפורן.

מי שמכיר את העלילה של בבילון 5 יודע שבסופו של דבר מדובר בסיפור מלחמה. סיפור מלחמה בעל קו מעניין מאוד שלוקח אותנו מעבר לטוב ורע.

מעבר לזה הדבר המעניין באמת בבילון 5 היו הסיפורים שבדרך. העלילות המסתעפות שיצרו את המרחב האדיר של יקומו של סטרזינסקי. סיפורם של הגזעים השונים החיים ביקום הזה, סיפורם של האנשים הבודדים שיוצרים את המכלול.

 

כמו בבילון 5 גם כאן הסיפור האמיתי נמצא בין השורות. בין התמונות.

העולם שסטרזינסקי יצר הוא, כאמור, עולם ללא גיבורי על. עולם פשוט בו חיים אנשים פשוטים. עולם אליו פורצים יום אחד 113 פרטים אשר משנים את הכללים מקצה אל הקצה. בגלל שזהו עולם בו לא חיו בו מעולם גיבורים כאלו יכול סטרזינסקי לעשות דברים שלא נעשו עוד על גבי דפי הקומיקס. הוא יכול להציג צד כל כך אנושי וכל כך יפה (או מכוער, תלוי מאיזו נקודת מבט נבחר להסתכל על הדברים) שהקורא לא יכל שלא ליהנות מהעלילה המתגוללת מול עיניו.

 

כל גיבור, החל מבעלי הכוח האדיר באמת וכלה באלו שקיבלו כוחות חסרי משמעות בכלל, זכו לתשומת ליבו של סטרזינסקי. הוא יודע מה תפקידו של כל אינדיבידואל בסיפור הזה וניתן להבין זאת מההשקעה הרבה שיש דווקא באנשים "הפחות חשובים" בהם אנחנו נתקלים בין דפי הקומיקס. ההרגשה שלי בזמן הקריאה הייתה שאני מלווה ע"י מדריך שיודע לאן הוא הולך וגם אם יהיו הפתעות בדרך הוא יוציא אותי מזה בשלום ויביא אותי הביתה בריא ושלם.

 

הטקסט מצוין וברור שזהו סיפור שנולד במקום עמוק מאוד ולא נשלף מהשרוול, והוא מלווה בציורים רבי העוצמה של שלושה אנשים כשרוניים עד כדי קנאה. הקומיקס הוא תענוג לעיניים ולא רק למוח. כל עמוד מסוגנן, כל דמות מושלמת, כל סצינה רבת עוצמה. התחושה המופלאה שעולה מן הטקסט מקבלת משנה תוקף כאשר היא באה אל מול הציורים הקסומים הללו שבהחלט מעלים את הרף לכל אומן אחר. צריך לראות בשביל להאמין.

יש כל כך הרבה דברים שניתן לספר על הקומיקס, כל כך הרבה סיפורים שאני כל כך רוצה לחלוק עמכם. כל כך הרבה מחוננים שהייתי רוצה לגלות לכם על חייהם ועל התפקיד שנבחר להם בסיפור הזה אבל כל מילה שאוסיף מעבר למה שכבר פלטתי רק תהרוס לכם את מה שתהייה, אני מבטיח, חווית הקומיקס הטובה ביותר שהייתה לכם.

זהו אינו קומיקס כבד בסגנון של אלן מור (Watchman, Swamp thing)  או פרנק מילר      (Batman: the dark knight returns, Sin city). זה לא סיפור ביזארי בסגנון של ניל גאימן (Sandman, Books of magic) או בריאן אזארלו (Hellblazer, 100 bullets) ולא סיפור גיבורי על קלאסי.

 

זהו סיפור טוב ובעל סגנון רענן ונפלא. זוהי יצירת אומנות גרפית העומדת וחוצה את הקריטריונים שהעמידה חברת Top Cow (החברה תחתיה יוצא קו הקומיקסים של סטרזינסקי והיא בתורה חברת בת של ענקית הקומיקס Image). הצביעה מרהיבה ומעניקה עומק וחיות לציורים שאין בהם רבב.

את החלק הראשון והשני ניתן להזמין ב-TP (אסופת חוברות קומיקס בכרך אחד) החלק השלישי התחיל כבר אך לדעתי ניתן עדיין להזמין את החוברות הראשונות או, למי שמעדיף, לחכות עוד מספר חודשים עד שתסתיים הסדרה ויצא ה-TP האחרון.

 

בכל מקרה אני מאוד נהניתי וממשיך ליהנות ואני מקווה שתבחרו גם אתם לרכוש לעצמכם עותק. אני מבטיח שלא תתאכזבו.

 

שלכם, זיו.

 

נ.ב: למי שמעונין להזמין קומיקסים, יש חברה שפועלת בארץ וממנה תוכלו להזמין את כל הקומיקסים שתרצו (כולל אלו שאנחנו כותבים עליהם כאן) אני ממליץ בחום. כשתתקשרו תמצאו שם או את שי או את קרן, הם אנשים מקסימים שכיף לדבר איתם, הם מבינים, מאוד, בקומיקסים והם ישמחו לעזור לכם.

ניתן למצוא אותם בטלפון: 6595252-03 בימי ראשון שלישי רביעי וחמישי בין השעות 17:00 ועד 20:00.